Anasayfa

Yurtdışında staj desteğini kazanan belli oldu!

21 Şubat 2018

Haziran ayında 3 adımda yurtdışında staj yeri bulmak adlı bir video paylaşmıştım (videoyu bu yazı sonunda bulabilirsiniz). Bu videoda gerekli şartları sağlayan ve staj yeri bulan ilk kişiye 1500 dolar değerinde Okumaya devam edin

Yazılıma Giriş Videosu – Yarışma Sonuçları

10 Kasım 2017

4 ay önce ‘Yazılıma/Programlamaya nereden başlamalıyım?’ adında bir video çektim, 250 bine yakın izlendi. Videoya cevap oldukça iyiydi; 900’den fazla yorum aldı, sosyal ağlarda yüzlerce kez paylaşıldı, ilginiz için tişikirler!

Video içerisinde izleyenlere üç farklı kategoride proje sundum. İki ay süresince HTML, CSS ve JS kullanarak bu projeleri geliştirenler codepen üzerinden kodlarını benle paylaştı. Toplamda 200 üzerinde proje linki aldım. Hepsini tek tek inceleyip, ön elemeden geçirdikten sonra diğerlerinden hem görsel hem kod yapısı olarak biraz daha ön plana çıkanlar arasında canlı yayında oylamayı yaptık. Projeniz listede yoksa kesinlikle diğerlerinden kötü ya da yetersiz olduğu anlamına gelmiyor.

Videoyu kaçırdıysanız buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/h_RAV-Rdot8?t=2989

Her kategori birincisine D&R’dan 100TL (150?) ‘lik (toplamda 300 ya da 450TL) hediye kartı göndereceğim, kazananları tebrik ederim :) Eğer sizin projeniz en çok oyu aldıysa önümüzdeki günlerde hediye kartı için sizinle irtibata geçmiş olacağım :)

İzleyenlerin canlı yayın esnasında oyladığı anket linkleri ve sıralamalar aşağıda yer alıyor. Bir sonraki kod yarışmasında görüşmek üzere!

Hesap makinesi projesi anket sonuçları: https://goo.gl/R8Q9Zh

Oy sıralaması (yüksekten düşüğe):

1- https://codepen.io/MUSATUFAN/pen/jwMQVb
2- https://codepen.io/suleymantekin/pen/qjoQmj/
3- https://codepen.io/thevenus/pen/qXOPMN
4- https://codepen.io/Brknyklmzz/pen/eEZEBB
5- https://codepen.io/umitsen/pen/YQQmGr

Kişisel site anket sonuçları — https://goo.gl/G5ChT6

Oy sıralaması (yüksekten düşüğe):

1- https://codepen.io/jackkerl/pen/XgeKxO
2- https://codepen.io/suleymantekin/pen/MoVogg
3- https://codepen.io/furkankamacii/pen/KvPxoE
4- https://codepen.io/mbuturak/pen/mwrRBY
5- https://codepen.io/mekaloji/pen/eRRNrK
6- https://codepen.io/ElminNCF/pen/eReoYL

Saat uygulaması anket sonuçları: https://goo.gl/KedqrG

Oy sıralaması (yüksekten düşüğe):

1- https://codepen.io/cantrkl/pen/ZyXPEJ
2- https://codepen.io/suleymantekin/pen/GExvbq
3- https://codepen.io/Brknyklmzz/pen/pryoBv
4- https://codepen.io/necessary/pen/qjMYyj
5- https://codepen.io/AlphaHack/pen/oexMMW
6- https://codepen.io/MehmetO/pen/ayNVVd

 

10 dakikalık bir videoyu hazırlamak ne kadar sürebilir ki?

22 Eylül 2017

Bazen 70-80 saat sürebiliyor.

Geçtiğimiz günlerde ‘LC Waikiki Yetenek Kampı 2017‘ organizatörlerinden biri benimle iletişime geçti. Bu gönüllülük usulüyle organize edilen etkinliğe katılıp, katılmak istemediğimi sordu. Bende ‘ya hacı madem uygun gördünüz, lise ve üniversite öğrencilerine bir faydamız dokunacağını düşündünüz, neden olmasın, neden?’ dedim.

Sonra, nasıl bu lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan kitleye ulaşabilirim diye düşündüm, durdum. Oturdum video için konuyu, ana mesajı ve akışı hazırladım. Ardından uzun bir metin yazdım. 10-20 kez bu metnin üzerinden geçtim. Türkçesine güvendiğim bir arkadaşıma gönderdim. Sonra metni 2-3 kez farklı zamanlarda seslendirip, günlerce tekrar tekrar dinledim; bazen metrodan eve dönerken, bazen iş yerinde mola arasında. Hangi kısım kulağı tırmalıyor, nerede mevzu kopuyor, mesajı daha etkili nasıl iletebilirim saatlerce kafa yordum. Az önce bahsettiğim arkadaşımın ablası radyo spikeri, inanılmaz seslendirme yapıyor. Ondan ne şekilde vurgu yapıp, nasıl bir ses tonuyla metni okumalıyım konularında yardım aldım, inanılmaz işe yaradı. Hatta bir noktada, acaba talep etsemde o mu seslendirse benim hikayemi diye de düşündüm :D

Kamera karşısına ilk fikir aşamasından 3-4 hafta sonra geçebildim. Montaj sonrası 8.5 dakika olan bu videonun çekimi 4-5 saat sürdü. Evde amatörce bir set kurdum, kayıdı başlattım, aynı sahneyi defalarca tekrarladım, mola verdim, bağırdım, duruldum, sinirlendim, heyecanlandım, çok duyguyu bir arada yaşadım :)

Videoyu çektikten sonra, ses kaydı ve görüntüleri bilgisayara attım, başladım editlemeye. Aslına bakarsanız bu kısımda en az metni seslendirmek kadar zor oldu. Hollywood filmlerini izleyip, lan bu ne, yapamamışlar diyoruz ya; aslında adamlar neler yapmışlar farkına varıyorsun. En dandik dediğin filmde bile ne sahneler, ne geçişler, ne müzik efektleri var, kendin aynı şeyi yapmaya çalışınca anlıyorsun. İki sahne arası geçiş nasıl olmalı, görseli daha iyi nasıl ekrana yerleştirebilirim, hangi müziği koymalıyım, ses şiddetindeki artışı nasıl düzenlemeliyim, sesimdeki arka plan gürültüsünü ne kadar azaltmalıyım (fazlası sesin doğallığını bozuyor) ve daha nice problem..

Yapılmadan öğrenilecek işler değil, böyle böyle tecrübe edineceğiz anlaşılan. Farkettim ki bundan önce hazırladığım videolar bu videoyu hazırlamayı çok daha kolay hale getirdi. Teknik boyutu çok sıkıntı değil, montaj yaptığım yazılımı hızlı öğrendim. Asıl problem, yazılımı kullanıp akılda serbest dolaşan fikirleri nasıl video ve ses formatında sunabilirim kısmı. Bu tür projelerin sanat ve kreatiflik kısmı beni çok daha zorluyor :'( Hatta her videoda olur, kendimi bu alanda yetersiz hissettiğimden montajı ortasında bırakıp, herşeyi silmek, projeyi boşvermek isterim. Bu seferde oldu.

Çok uzattım, uzun lafın kısası bu video için harcadığım süre 80 saate yaklaştı, belki de geçti. Umuyorum bu video, bir kişide olsa, izleyeni derinden etkilerde, hayatına pozitif bir değer katar, motivasyonunu arttırır.

Merak edenler için videonun montaj programı final cut pro’daki hali:

 

Bir başka yazıda kendimde kurduğum setim ve ekipmanlarımdan bahsederim, hadi öptüm.

Dipnot: videoda kendimi anlatırken izleyenin ‘ya bu ne, kendini övüyo’ dememesi için kendimce başarı addettiğim şeyler hakkında konuşmamı minimuma indirgedim. Hatta videonun yalnızca 10-15 saniyesinde böyle düşünmeye sevkedecek söylemler var. Umarım kimse o tür çıkarımda bulunmaz, zaman gösterecek.

 

VİDEO:

Link: https://www.youtube.com/watch?v=kd8QUW2vQZ4

Çılgın röportaj

05 Eylül 2017

Takip ediyorsanız biliyorsunuz, ‘Türkler Amerika’da Ne Yapıyor?’ adında bir youtube serim var. Başarılı bulduğum kişilerle röportaj yapıyorum. Hem ben mi yapacağım, bu sefer röportajı Doğukan yaptı, ben konuştum!

Bence güzel oldu, bakalım siz de beğenecek misiniz? Yazılım ile ilgileniyorsanız Doğukan’ın kanalına bir gözatın, abone olmaya değer bulabilirsiniz.

Videoyu izlemek için TIKLAYIN!

Güzel soru sorma sanatı

22 Temmuz 2017

Öğrenmek güzel sorular sormakla başlıyor, cevabı kavrayabilmekle devam ediyor. Güzel soru sormak içinse problemin ne olduğunu anlamak lazım.

Youtube’da henüz 35 bin civari abone olmasına rağmen farklı platformlardan günde toplam 40‘a yakın mesaj ve youtube üzerinden onlarca yorum geliyor. İlginiz için hepinize teşekkürler, fakat problem şu; gelen her soruyu okuyup cevaplamak için min 4 dakika ayırsam, ki bazen on, on beş dakikayı buluyor, her gün üç saatten fazla vaktı buna harcamam gerekiyor. İnsanlara yardımcı olmak için sarfettiğim efor benim için full-time bir iş değil, gündelik sorumluluklarım devam ediyor. Hobi şeklinde sürdürdüğüm bu girişimde bir şekilde her sorusu olana yardımcı olmak istiyorum, fakat bunun için yardımınıza ihtiyacım var :) Okumaya devam edin

Apple sirketinde bir makine muhendisi

12 Mart 2017

Bu bolum konugumuz iphone takiminda calisan bir makine muhendisi :) Kanalima abone olmayi unutmayin!

 

Ilk bolum yayinlandi! — Türkler Amerika’da Ne Yapıyor?

11 Şubat 2017

Selam arkadaslar,

Serinin ilk bolumunu yayinladim, umarim izler, paylasir ve begenirsiniz. 20-30 bolume yakin cekmeyi planliyorum, belki daha kisa belki daha uzun surer, kim bilir.

Zevkli oluyor insanlarla oturup soyles Okumaya devam edin

Kim okuyor bu blogu?

Birkac istatistik paylasmak istedim sizlerle.

Blog yedi yillik rekorunu kirarak, bulundugumuz subat ayinda gunluk ortalama 850 ziyaretci almaya Okumaya devam edin

Türkler Amerika’da Ne Yapıyor?

29 Ocak 2017

Amerika nasil bir yer, ne gibi zorluklar beni bekliyor, acaba cebimdeki parayla ne kadar idare edebilecegim, okul ne kadar zorlayacak, okul sonrasi is bulabilecek miyim, ev kiralari, yasam giderleri ne kadar, aile kurup orada yasamak ne gibi zorluklari yaninda getiriyor, maas ve diger imkanlar nasil, dil problemi yasar miyim, alanimda teknik bilgim iyi degil acaba is bulabilecek miyim ve daha nice soru..

Merak etmeyin, bu sorularin cevaplarini arayan yalnizca siz degilsiniz. Amerikaya gitmek isteyen herkes bir sekilde bilgi edinmeye, kendisini ne bekliyor anlamaya calisiyor. Fakat bu kolay olmuyor, nitekim internette herseyi bulabilmek mumkun fakat bilgiye ulasmak gercekten cok zor.

Bu video serisinde farkli arkaplan ve kulturlerden Amerikaya gelen, bir zamanlar suan sizin sorulariniz yaniti arayan, fakat artik tecrubeyle cevaplari bilen arkadaslarla tanisacaksiniz.

Bunlari yayinlama gayem, yurdum insaninin Amerika’da yasayan memleketlilerine bakis acisini pozitif sekilde etkileyebilmek, bilinirligi arttirmak, tecrubenin paylasilmasi ve benzer yollardan gececek bireylere yardimci olunmasi. Bunu da utopik kisiliklerle degilde, sizden bizden kisiler vasitasiyle yapmak.

Hem, bu vesileyle, yurtdisi tecrubesinden sonra ya da yurtdisinda bulunulan sure boyunca yurdumuza ne sekilde katki saglayabiliriz-saglayiyoruz sorusunu cevaplayabilirsek ve siz izleyenleri gelecegimize dair umutlandirabilirsek ne mutlu :)

Yeni videolardan haberdar olmak icin kanalima abone olup, bildirimleri acmayi unutmayin!

[VIDEO] Yahoo’da çalışma ortamı ve kampüs!

15 Kasım 2016

Yeni video paylastim :) Kanalima abone olmayi unutmayin.

Video icin tiklayin: https://www.youtube.com/watch?v=yC1g1bhC9Eo